Moje zdjęcie

imię: Piotr Sowiński
pseudo: Sadi
wiek: 25
zainteresowania: programowanie, tworzenie stron, linux, elektronika, książki


Creative Commons LicenseJeżeli nie zaznaczono inaczej, wszystkie materiały na tej stronie są objęte licencją Creative Commons by-nc 3.0
Skiny
grey-tea green (standardowy)
light sky blue
carrot orange
Polecam

Bykom STOP! browsehappy.pl - masz kIEpską przeglądarkę? Spam Poison - zatrujmy życie spammerom! Debian GNU/Linux Przeglądarka Opera
Przyspieszamy start Debiana sadi | 18:02 | 15.08.2008
Z okazji niedawnego zakupu nowego komputera musiałem na nowo zainstalować systemy operacyjne. Stwierdziłem, że to dobra okazja do poeksperymentowania - postanowiłem popracować nad rozruchem Linuksa. Pomiar kontrolny wykonany stoperem od wciśnięcia enter w GRUB, do pojawienia się ekranu logowania kdm wykazał 31,36 sekund. W sumie już na starcie wynik był więc całkiem niezły - w artykułach z sieci (co prawda sprzed ok. 2 lat) spotykałem się z czasami powyżej 1 minuty.
Na pierwszy ogień poszło jądro systemu. Zamieniłem 2.6.25 (AMD64) z repo Debiana, na 2.6.26 (AMD64), również z oficjalnego repozytorium. Zmiana niby niewielka i sam nie liczyłem na nic wielkiego, jednak już od jakiegoś czasu chodzą słuchy, że 2.6.26 jest wyraźnie szybsze. Wynik mnie zaskoczył - czas skrócił się do 28,83 sek. Na samej, tak prostej przecież operacji, można już uzyskać 2,5 sekundy różnicy! Na uwagę zasługuje fakt, że już na początku miałem jądro dopasowane do swojego procesora.
Kolejnym etapem było zastosowanie kroków z HOWTO AdeBe z forum Debianowców (powstałego na bazie artykułu z wiki Debiana). Zdecydowanie najważniejszym krokiem jest usunięcie niepotrzebnych usług uruchamianych na starcie. Do określenia, z których można zrezygnować można posłużyć się artykułami o przyspieszaniu Ubuntu i Fedory. W przypadku niektórych usług pozostaje Google i wiki Debiana, oraz odrobina eksperymentów. Pamiętać należy, że wyłączone usługi zawsze możemy potem sami włączyć z konsoli (# /etc/init.d/[usluga] start), warto więc wyłączać także rzeczy z których korzystamy rzadko. Na koniec dodam, że jeśli nie jesteś pewien co robi dana usługa, to lepiej zostaw ją w spokoju. Po zrealizowaniu całego HOWTO czas startu spadł do 24,51 sek., czyli o kolejne 4,32 sek.
Potem wziąłem na warsztat źródło jądra 2.6.26.1 i zacząłem konfigurować. Starałem się wkompilować w jądro jak najwięcej modułów, które i tak przecież muszą być ładowane na starcie. Poszła obsługa systemu plików, sterowniki usb, portu równoległego i inne. Patrzyłem co wypisuje lsmod i starałem się wrzucić te rzeczy do jądra. Efekt był już znikomy, osiągnąłem 24,29 sek, czyli uwzględniając błędy pomiaru można stwierdzić, że nie dało to już poprawy. Próbowałem też przekompilować jądro wykorzystując niezmienioną konfigurację jądra z repozytorium, jednak efekt był o 0,4 sek. gorszy (przypominam o błędach pomiarów!). Daje to do myślenia, jeśli chodzi o opłacalność kompilacji jądra (chyba, że zaczniemy się bawić w zaawansowane opcje optymalizacji kompilatora).
Na koniec stwierdziłem, że podczas startu zamiast ton przewijanego tekstu miło byłoby mieć splasha. Pamiętam, że kiedyś skonfigurowanie takiego miłego akcentu było całkiem skomplikowane, ale obecnie jest splashy i wystarczy jedynie parę komend. Dodam, że sprawdzałem i splashy nie powoduje mierzalnego wydłużenia startu systemu (wydłuża mniej, niż wynosi błąd pomiaru stoperem).
Podsumowując uzyskałem przyspieszenie startu o 7 sekund. Stosunkowo niedużo, jednak jest to odczuwalne. Dodam, że cały ten wpis to jedynie wierzchołek góry lodowej, bo możliwości przyspieszania startu idą znacznie dalej o czym być może coś napiszę innym razem.

<< Powrót

Komentarze:

Wszystkie przedstawione tutaj opinie należą do ich autorów i twórca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.


Imię/Ksywka (wymagane):

Strona WWW:

Wpisz tekst z obrazka (wymagane):

kod

Treść (wymagane):


W polu "Strona WWW" wpisywanie członu "http://" nie jest konieczne. Tagi (X)HTML wpisane w treści nie będą działać jako element strony, zamiast tego pojawią się w samym komentarzu. Komentarze obraźliwe, nie na temat lub niezgodne z prawem będą w miarę możliwości usuwane.

skiny: grey-tea green | light sky blue | carrot orange
some rights reserved | kanał informacyjny | admin | valid XHTML 1.0 | valid CSS | valid Atom 1.0